Nowy Ład – Leasing samochodu – zmiany w przepisach

Do końca 2021 przedsiębiorcy, którzy wykazywali chęć wykupienia auta z leasingu, najczęściej korzystali z umów, które warunkowały, że rata za wykup będzie jak najniższa. Dodatkowo, wszystkie raty za leasing wliczano do kosztu uzyskania przychodów, co skutkowało odliczeniem ich od podatków (PIT oraz VAT). W efekcie ostatnia rata za leasing wynosiła symboliczną kwotę oraz nie miała wielkiego wpływu na podatek. Osoba, która prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą lub była wspólnikiem spółki cywilnej, mogła po zakończeniu umowy nie tylko wykupić pojazd, ale również wprowadzić ją do majątku prywatnego. Dodatkowo po 6 miesiącach istniała możliwość, aby ten samochód sprzedać, bez płacenia podatku dochodowego.

Czas na zmiany

Początek roku 2022 przyniósł jednak znaczące zmiany. Nadal każdy pojazd będzie mógł zostać zaciągnięty do majątku prywatnego po wykupieniu go po umowie leasingowej, jednak wciąż będzie traktowany tak, jak gdyby był jeszcze w majątku firmy. Jego sprzedaż będzie opodatkowana przez kolejne 5 lat od czasu wykupu.

Od stycznia 2022 podstawą do opodatkowania pojazdu jest wyższa kwota sprzedaży. Ponadto, w momencie kiedy posłużymy się leasingiem przy finansowaniu pojazdu, a po czasie będziemy chcieli zakończyć umowę, to będziemy zmuszeni opłacić dotychczasowo należny VAT od rynkowej wartości pojazdu.

Jeśli przedsiębiorca postanowi sprzedać auto przed upływem 5 lat od momentu wykupu, będzie musiał zapłacić dodatkowe podatki, które zostały wprowadzone. Składka zdrowotna, która obowiązuje od początku 2022 roku będzie brana pod uwagę jako kolejny podatek dochodowy, ponieważ będzie liczona od dochodu. Równa się to z tym, że im wyższy uzyskamy dochód, tym wyższa będzie składka. Sprzedaż auta będzie równoznaczna z wyższym dochodem.

Warto być na bieżąco

Obecne dynamiczne zmiany z którymi mamy do czynienia skutkują tym, że przedsiębiorcy, nawet nieumyślnie, mogą zostać wprowadzeni w błąd. Z racji tego, warto poradzić się specjalistów, którzy wyjaśnią Ci działanie wszystkich wprowadzonych modyfikacji, aby mieć pewność, że Twoja firma działa sprawnie. Specjalizuje się w tym marka POWER CONSULTING, której priorytetem jest zapoznanie się ze wszystkimi zmianami oraz wypracowanie jak najlepszego business plan’u.